Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 10.04.2020, 11:40

Великописарівська районна станція юних натуралістів

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія

Роки розвитку і становлення юннатівського руху на Великописарівщині

 

З метою надання допомоги школам в організації натуралістичної роботи 1 вересня 1978 року на базі місцевої школи №3 була відкрита Великописарівська районна станція юних натуралістів для якої було передане приміщення для 1-4 класів збудоване 1960 році та земельна ділянка 1,6 га. РайСЮН координувала роботу вчителів біології у плані дослідницької роботи на пришкільних навчально-дослідних ділянках та природоохоронної діяльності учнів. Також заклад опікувався роботою сумісників, які організовували діяльність гуртків біологічного, сільськогосподарського та лісогосподарського напряму безпосередньо на базі школи. Юннатівським рухом були охоплені всі школи району: 13 шкіл середніх, 5 шкіл восьмирічок, 4 – початкових.

Перший директор Великописарівської районної СЮН – Гордієнко Володимир Олександрович, доклав багато зусиль для пропаганди натуралістичної роботи в районі, вдосконалення матеріально-технічної бази закладу з 1978 по 2001 роки. Відповідно до Положення про НДД на станції було створено відділи: плодово-ягідний, овочевий, колекційний, лікарських трав, квітникарства, систематики по родинам, лікарських трав, селекції. З самого початку роботи райСЮНу виникла потреба в закритому ґрунті. Тому, для вирощування розсади овочів і квітів в 1978-1980 роки збудовано 12 парників та створено оранжерею для кімнатних рослин. З 1982 року розпочинається будівництво плівкової теплиці та її подальша модернізація, а в 1983 році станція будує зимову теплицю, де юннати проводили навчально-дослідницьку роботу на закритому ґрунті. У цей час на станції висаджено плодовий сад на площі 0,5 га та закладено плодово-ягідник, шкілку плодових дерев. Юннати підтримують тісні зв’язки з науковими співробітниками інститутів, так як основним напрямом роботи райСЮН стає сільськогосподарське дослідництво. За рекомендаціями науковців проводяться вивчення різних сортових сільськогосподарських культур, декоративних рослин і квітів, дослідження умов їх росту. Станція юннатів тісно співпрацювала з науковими установами: Науковий інститут (АНУРСР) рослинництва (м. Київ), НДІ овочівництва і бахчевих культур (м. Мерефа), Зональна науково-дослідна станція (Суми-Сад). Вирощена та зібрана продукція з ділянки здавалася у місцевий дитячий садок, а насіння квітів реалізували по договору з Сумською дослідною станцією. Особливий прибуток приносило насіння гвоздики «Шабо». Зароблені кошти витрачались на оздоровлення, а саме на придбання екскурсійних путівок для юннатів.

Тривалий час методичною роботою опікувалися Кожушко Наталія Василівна (1979-1989 роки роботи) та Скоромна Зоя Михайлівна (1979-2015 роки роботи). Вони приділяли значної уваги організації натуралістичної роботи у навчальних закладах Великописарівськогого району. За основу брали досвід роботи обласної станції юних натуралістів. На базі всіх шкіл району діяли учнівські виробничі бригади. Юннати працювали не тільки на навчально-дослідних ділянках, а й та на полях колгоспів. Проводилася видова прополка, заготівля віників для корму. Кожного року підводилися підсумки дослідницької роботи. У кожній школі був створений куточок хліба «Хліб усьому голова».

З 1989 році під час проведення всеукраїнської паспортизації позашкільних закладів, розпочинається робота з оформлення документації райСЮН.

Здобуття Україною незалежності в 1991 р. кардинально змінило відношення до закладів позашкільної освіти. Для забезпечення оновлення української держави, її суверенітету, освіту включили в систему найвищих соціаліних приоритетів.  У перші роки незалежності реформується зміст позашкільної освіти. Розробляються і приймаються до виконання нормативно-правові документи, що сприяють розвиткові здібностей та обдарувань вихованців, учнів, слухачів, забезпеченню задоволення їхніх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному самовизначенні. У 1995 році затверджена Концепція та Статут Великописарівської районної станції юних натуралістів. Станція організовує та здійснює еколого-натуралістичну, дослідницьку і природоохоронну роботу з дітьми та учнівською молоддю віком від 5 до 17 років. Головним завданням станції є здійснення організаційно-методичної роботи з проблем екологічної освіти учнівської молоді, виховання у підлітків любові до рідної природи, залучення їх до практичної діяльності у сфері охорони навколишнього середовища, підтримка та розвиток інтересів до дослідницької роботи з різних напрямків біології і сільського господарства.

Серед ентузіастів юннатівського руху Великописарівщини слід відзначити роботу вчителів біології, керівників гуртків: Кобзеву Тетяну Михайлівну, яка на базі Пожнянської середньої школи організувала екологічну стежку, Вінницьку Валентину Степанівну, що опікувалася однією з найкращих учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, Посну Людмилу Іванівну, яка першою організувала шкільне лісництво при Солдатській середній школі. Ветераном юннатівського руху на Великописарівщині вважається Обідець Михайло Петрович, який очолював станцію юннатів у з 2001 по 2007 роки. Михайло Петрович у своїй роботі широко практикував екскурсії та походи з вивчення природи рідного краю, велику увагу приділяв дослідництву, складав авторські програми. Досвідченим наставником учителям і порадником для учнів у свій час була Приходько Ніна Макарівна,  учитель біології Попівської восьмирічної школи. Юннатівський гурток  її перший помічник у роботі на ділянці, парниках, у шкільному крільчатнику, озелененні школи, шефських справах. Також з юними екологами працював Волін Сергій Віталійович за авторськими програмами по районній екологічній стежці «Геків яр» та р. «Ворскла». На той час юннати Великописарівщини були активними учасниками всіх Всеукраїнських конкурсів, заходів та екологічних операцій. У районі працювало 2 шкільних лісництва: Солдатчанське лісництво – керівник  Постний Анатолій Петрович; Добрянське лісництво – керівник Ворожбян Олександр Миколайович. Здійснювали свою діяльність виробничі бригади на базі Великописарівської середньої школи та Правдинської середньої школи.

Варто сказати, що з часу створення станції було багато зроблено для розвитку юннатівського руху в районі, але й не можна з акцентувати увагу на спаді роботи в період становлення України як незалежної держави. Частково знищена база Великописарівської районної станції юних натуралістів. У 1998 році райСЮН переведена до приміщення дитячого садочку «Казка», а в 2000 році відбулися демонтаж і передача теплиць у Правдинську середню школу, перерозподіл земельної ділянки, частина якої віддалася під ведення особистого селянського господарства, а також було продано підсобну будівлю.

З 2001 року по 2007 рік очолював колектив райСЮН директор Обідець Михайло Петрович, досвідчений біолог-практик організував роботу гуртків «Юні ботаніки» та «Юні друзі природи». У 2002 році здійснивши роботи по відновленню опалення та косметичний ремонт приміщення, райСЮН відновлює роботу за старою адресою.

У цей час активізується еколого-натуралістична робота,  юннати очищають береги водойм, закладають парки та сквери в населених пунктах, проводять посадку декоративних та плодово-ягідних культур під час місячників лісу та саду, вирощують квіти. Активними стають юннатівські походи та екскурсії в природу. З року в рік традиційно проводяться «Свято врожаю», «Свято зимуючих птахів», «Свято зустрічі птахів», районна виставка квітів та композицій присвячена Дню незалежності України, конкурс-виставка «Замість ялинки – новорічний букет». У цей період слід відзначити роботу Козлової Галини Володимирівни, керівника гуртка Розсошівської середньої школи, де був створений кращий  музей хліба, який відігравав важливу роль у вихованні поваги до хліборобської праці.

У 2007 році призначено директором Статівку Василя Вікторовича. У 2009 з ініціативи голови Великописарівської РДА, збудована нова огорожа райСЮН та частково замінена покрівля на даху. Фінансування позашкільного закладу здійснювалося по залишковому принципу. З ініціативи директора вихованці долучилися до роботи у нових профілях гуртків. Василь Вікторович організував роботу гуртків «Юних бджолярів» та «Лозоплетіння». У 2009 році найактивніші вихованці райСЮН були запрошені на президентську ялинку в м. Київ.

З 2010 року очолює роботу педагогічного колективу Великописарівської районної станції юних натуралістів Драгун Зоя Петрівна. З приходом молодого ініціативного директора в закладі відбуваються великі зміни. Нормативно-правова база приведена у відповідність до чинного законодавства. У 2010 році виготовлений Технічний паспорт на нежитлове приміщення та оформлений Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,6328 га, що є чи найважливішим, саме, у профільному позашкільному закладі з еколого-натуралістичним напрямом роботи.  Навчально-дослідна  земельна ділянка є базою для творчої науково-дослідницької роботи вихованців, тому в першу чергу вона була приведена в відповідність до Положення.  На території відновлено водопостачання, заклад підключено до мережі Інтернет. З метою  створення  умов для виховання позашкільний заклад тісно співпрацює з батьківською громадськістю,  приватними підприємцями, агрофірмою «Мрія», с/г «Світанок».  За 10 років роботи створені нові умови для задоволення потреб особистості в творчій реалізації та професійному самовизначенні вихованців.

Завдяки Програмі розвитку позашкільної освіти у 2014 році в районній станції юних натуралістів збільшено кількість годин передбачених на гурткову роботу  та розширено мережу гуртків еколого-натуралістичного напряму з 14 до 26. За Статутом закладу, який  затверджений у 2007 році основним завданням райСЮН було надання додаткових освітніх послуг дітям в гуртках біологічних, сільськогосподарських, екологічних профілів, тобто заклад залишався суто профільним.

Але час не стоїть на місці, швидкі зміни науково-технічного прогресу, децентралізація, реформи в освітній галузі держави, перехід до сталого розвитку в усіх сферах людської життєдіяльності зумовлюють до пошуку організації нових форм та методів роботи для формування ключових компетентностей вихованців, нового стилю екологічного мислення. У 2019 році Рішенням Великописарівської районної ради затверджено новий Статут Великописпарівької станції юних натуралістів Великописарівської районної ради Сумської області (СЮН) у новій редакції. За новим Статутом  станція здійснює свою діяльність за 4 напрямками гурткової роботи та 19 профілями. Вибір профілю залежить від вподобань дітей та можливостей педагогів.

Оновлена мета діяльності СЮН забезпечує створення умов для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей та учнівської молоді у вільний від навчання час, задоволення їх освітніх потреб шляхом впровадження якісно нових форм і методів організації позашкільної освіти, залучення до еколого-натуралістичної, науково-технічної, дослідницько-експерементальної, туристсько-краєзнавчої, декоративно-ужиткової та інших видів творчості.

У закладі працюють досвідчені педагоги (6 основних, 6 сумісників), які втілюють сучасні методи і форми роботи в навчально-виховний процес, створюють умови для розвитку творчої особистості кожної дитини, своєю інноваційною роботою сприяють розвитку закладу. Педагоги закладу кожного року друкують статті в науковій літературі підвищують свій фаховий рівень у різноманітних конкурсах педагогічної майстерності та мають державні нагороди. Драгун Зоя Петрівна, директор СЮН є лауреатом обласного конкурсу «Золоте серце» (2011 рік), занесена на районну дошку пошани за багаторічну та сумлінну працю (2014 рік), переможниця обласного етапу Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів (2017 рік), занесена на обласну Дошку Пошани «Педагогічна гордість Сумщини» (2017 рік), учасниця конкурсу «Визнання – BIOLOGY TEACHER NENC» (2019 рік); Мовчан Ольга Миколаївна, методист СЮН  є лауреатом Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінації «Методист – 2018» за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти, переможниця конкурсу «Визнання – BIOLOGY TEACHER NENC» (2019).

Налагоджене соціальне партнерство Великописарівської районної станції юних натуралістів з Гетьманським національним природним парком. На рівні районів заключний договір про співпрацю з Сумським районом. На базі СЮН проводяться семінари для освітян Сумського та Охтирського району.

З метою створення умов для рівного доступу дітей до якісної позашкільної освіти, популяризації сучасних форм роботи з дітьми, зокрема, патріотичного виховання, розв’язання проблем довкілля у закладі успішно реалізовуються заходи в межах обласного соціально-освітнього національно-патріотичного проекту «Голос крові: Ми – Українці»  та обласного соціально-освітнього проекту «Кожна дитина має право». Залучаючи  вихованців до розв’язання проблем довкілля у закладі провадиться проєктна діяльність у конкурсі МАН України «Еко-погляд»: «Моніторинг надзвичайних ситуацій засобами дистанційного зондування Землі» та обласному форумі «Природа – національне багатство України».

Налагоджено ефективну співпрацю з вищими навчальними закладами Сумської області щодо організації та науково-методичного супроводу пошуково-дослідницької та науково-дослідницької роботи вихованців, практичної природоохоронної діяльності. Прикладом конкретних досягнень роботи кращих гуртків у науково-дослідницькій роботі  став результат багаторічної дослідницької роботи станції юних натуралістів та Гетьманського парку у тісній співпраці з департаментом екології та охорони природних ресурсів є надання у січні 2019 року статусу заповідних територій місцевого значення «Ботанічний заказник Чехів яр» та «Ландшафтний заказник Великописарівські кургани» (Рішення 24 сесії Сумської обласної ради 7 скликання від 14.12.2018). На території яких буде збережено для нащадків Червонокнижні рослини та рослини, що підлягають особливій охороні на території Сумської області, а саме ломиніс цілолистий, кринитарія волохата, юринея волошкова, горицвіт, сон лучний, двзоники персиколисті, ковила волосиста.

Збагаченню мотивації до пошуково-дослідницької та експериментально дослідницької діяльності школярів різних вікових категорій, підвищенню їх самооцінки сприяє можливість презентації своїх творчих надбань на різноманітних районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних заходах. Тому, з метою створення належних умов для виявлення та підтримки обдарованої молоді, розвитку її інтересів, схильностей та природних обдарувань за ініціативи педагогічного колективу Великописарівської районної станції юних натуралістів у 2016 році затверджено практично-орієнтовний Проєкт «Організація науково-дослідницької діяльності учнів середньої та старшої школи». Виконуючи завдання Проєкту педагогами станції юних натуралістів організовано діяльність учнів району щодо результативної їх участі у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-долідницьких робіт Малої академії наук України на рівні області та держави.

Станція юннатів кожного року планує та проводить організаційно-масову роботу з дітьми та учнівською молоддю. За навчальний рік проводиться 52 заходи (свята, конкурси, турніри, екскурсії, експедиції, походи, акції, ігри, квести, майстер-класи). Організовуються проведення масових заходів із використанням української символіки: «Свято врожаю», «День юного натураліста в Україні», дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток».

Планування і проведення досліджень, спостережень та експериментів у живій природі, на учнівській навчально-дослідній земельній ділянці з метою забезпечення ресурсо-екологічної безпеки нинішнього та майбутніх поколінь проводиться через експедиційно-польовий збір команд юних екологів «Залучення учнівської молоді до спостережень за станом довкілля», екологічні практикуми, реалізацію проєктів Міжнародної науково-освітньої програми GLOBE «Європейська фенологічна кампанія», «GLOBE Марафон», «Trees Around the GLOBE» за напрямками фенологія та атмосфера де СЮН отримала перший результат у Європейському переліку та нагороджена міжнародним сертифікатом GLOBE Science Honor Roll (Phenology) III(gold) level.

На часі проведення просвітницької роботи серед громадськості з метою привернення уваги до проблем довкілля, захисту та дбайливого ставлення до природних ресурсів (виступи агітбригади «Еко-квартал»); зустрічі з успішними людьми – підприємцями, фермерами, науковцями (відео розміщені на віеохостингу YouTube та соціальній мережі Facebook).

Результативна участь у еколого-натуралістичних конкурсних, заходах для дітей та учнівської молоді різного рівня вихованців Великописарівської районної станції юних натуралістів  визнана на високому рівні.  П’ять років поспіль команди вихованців стають призерами та переможцями при розробці та втіленні проєктів з квітникарства та ландшафтного дизайну, флористики та фітодизайну на Всеукраїнському рівні. Три роки поспіль юннатам підкорюється Всеукраїнський юнацький фестиваль «В об’єктиві натураліста». З 2014 року отримуємо переможців та призерів Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Вчимося заповідувати – ІV етап».  Завдяки цим конкурсам вихованці мають можливість щороку оздоровлюватися у ДП «Молода гвардія» та брати участь у «Всеукраїнському форумі учнівських трудових об’єднань»  та «Всеукраїнському зльоті юних екологів» у м. Одеса.

Станція юннатів нагороджена Дипломами І ступеня Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді у 2016, 2017 та 2018 році за результатами Всеукраїнського конкурсу учнівських начально-дослідних земельних ділянок. Дослідницька робота та спостереження на ділянці проводяться за тематикою по профілях (овочівництво, квітникарство, садівництво, дендрологія). Популяризується серед учнівської молоді дослідницька робота на ділянці, це насамперед, розмноження районованих сільськогосподарських, плодово-ягідних та квітково-декоративних рослин. Реалізовано довгостроковий навчально-виховний Проєкт «Посади сад» в рамках Всеукраїнської акції «Плекаємо сад».

Юннати досягли результатів у різних інтелектуальних конкурсах серед яких варто згадати: «ІІІ етап Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад – ІІІ місце (2016 рік);  «ІХ обласний учнівський турнір юних економістів» – ІІІ місце (2019); Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» – 20 вихованців переможців та призерів за 2017, 2018, 2019 роки; Національний тур Міжнародного конкурсу молодіжних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище» – ІІІ місце (2019 рік) та багато інщих.

 За результативною участю вихованців стоїть кропітка щоденна праця педагогів позашкілля. Варто відзначити багаторічну роботу, щодо залучення учнівської молоді до різноманітних заходів на рівні району, області, держави, керівників гуртків Коноз Валентини Станіславівни, Ващенко Віри Павлівни, Лисенко Наталії Миколаївни, Лещенко Вікторії Олександрівни, Бриль Вікторії Сергіївни, Обідець Катерини Олександрівни, Бердіної Інни Олексіївни, Фролової Тетяни Валентинівни, Кузьменко Оксани Михайлівни, Синянської Тетяни Іванівни, Кузьменко Тетяни Олексіївни, Миронової Тамари Іванівни, Кривоноса Сергія Степановича.

Одним із ключових завдань Великописарівської СЮН  сьогодні є створення ефективної освітньої системи, що відповідає запитам сучасного життя. Робота закладу базується на ідеях сталого розвитку, що надає можливість забезпечувати формування активної громадянської позиції підростаючого покоління щодо збалансованого розвитку держави. В освітній процес гуртків активно впроваджується наскрізна змістова лінія «Екологічна безпека та сталий розвиток». Зокрема, реалізація цілей і завдань сталого розвитку в освітньому процесі закладу здійснюється через втілення довгострокових проєктів, що успішно виконуються на Великописарівській станції юних натуралістів:

1) Проєкт «Упровадження технологій органічного землеробства в практику роботи гуртків сільськогосподарського профілю»;

2) Проєкт «Готель для комах»;

3) Проєкт «Босоногий маршрут»;

4) Проєкт «Навчальна метеостанція, як засіб моніторингу основних показників погоди».

Створено навчальну метеостанцію та планується створення діючого метеомайданчику для ведення спостережень за кліматом та його змінами, що є надзвичайно актуальним для кожного з нас та світу вцілому.

Інформація про роботу райСЮН поширюється на відеохостингу You Toube та соціальній мережі Facebook. Створений сайт СЮНу http://vp-s.ki.ua. На сайті висвітлюється вся інформація стосовно проведення масових заходів та конкурсів у яких беруть участь вихованці та педагоги.

Сьогодні Великописарівська станція юних натуралістів плідно працює переймаючи досвід ветеранів юннатівського руху, продовжуючи їхні традиції, використовуючи творчу активність та новаторську ініціативу молодих. І звичайно, кращі починання юннатів Великописарівщини будуть не лише збережені, а й примножені.

 

Вхід на сайт

Пошук
Календар
«  Квітень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Архів записів
Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz

  • Copyright MyCorp © 2020
    Безкоштовний хостинг uCoz