Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 21.11.2019, 02:14

Великописарівська районна станція юних натуралістів

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Блог

Головна » 2019 » Січень » 25 » ВИКОРИСТАННЯ СОЛЯРНИХ СИМВОЛІВ У ОЗДОБЛЕННІ ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ
12:29
ВИКОРИСТАННЯ СОЛЯРНИХ СИМВОЛІВ У ОЗДОБЛЕННІ ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ

Автор: Ключник Аріна;

науковий керівник: Драгун Зоя Петрівна

ВСТУП.. 3

РОЗДІЛ 1 НАРОДНІ СИМВОЛИ В УКРАЇНСЬКОМУ ОЗДОБЛЕННІ 6

1.1. Використання української символіки в декоративно-ужитковому мистецтві 6

1.2. Особливості солярних символів та їх використання у сучасному побуті 9

Висновки до 1 розділу. 13

Розділ 2 ВИГОТОВЛЕННЯ ТА оЗДОБЛЕНЯ ЛЯЛЬКИ СОЛЯРНИМИ СИМВОЛАМИ 14

2.1. Особливості використання ляльки-мотанки на Великописарівщині 14

2.2. Технологія виготовлення ляльки-мотанки. 16

2.3. Розробка авторської моделі ляльки-мотанки та оздоблення її солярними символами 20

Висновки до 2 розділу. 21

ВИСНОВКИ.. 23

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.. 25

ДОДАТКИ 27

ВСТУП

 

Актуальність дослідження. Унікальним явищем національної культури, яке відображає життя нації, її духовне багатство є декоративно-ужиткове мистецтво. Воно безпосередньо базується на сфері матеріальної і духовної культури народу. Кераміка, одяг, тканини, вишивка є результатом художньої діяльності людини яке поєднує в собі естетичні та практичні якості. Вони матеріально виражені і несуть інформацію про композицію, орнамент, колорит.

Особливостями розвитку орнаментики як важливої складової народного мистецтва займалися дослідники Г. Павлуцький, О. Пчілка. Вивчення теорії народного мистецтва складають дослідження М.Драгана, В.Січинського, В.Воронова, Т.Жолтовського, С.Колоса, В.Василенка, Е.Біляшівського, Я.Запаска, М.Некрасової, Р.Захарчук-Чугай, М.Селівачова, М.Станкевича. Одна із основних проблем дослідження полягає у розробці питання традицій, зокрема в етномистецтві. Саме етномистецька традиція через народне мистецтво є виразником національної етносвідомості та української ментальності. Лише витокова природна культура етносів, збережена в їхній народній пам’яті, може вважатися власне етнічною. Свідоме повернення до власної історичної спадщини завжди є позитивним явищем, адже народ знов долучається до перевірених часом етнокультурних зразків, які довгий час перебували недооціненими.

Історія людського досвіду знає багато форм збереження етнічної пам’яті однією з яких є вироби декоративно-ужиткового мистецтва. Саме на мистецьких виробах зберігається зображена в орнаментах та священних знаках пам’ять народу – пам’ять про найдревніших Богів астрального культу. Одним з них був Сварог – верховний слов’янський Бог неба, Сонця і Вогню, Творець світу.

Рухоме Сонце на русі зображалося свастикою, а без однієї гілки було знаком вогню – триквестера. «Універсальний закон руху Всесвіту» – нескінченний циклічний колобіг Сонця, Космосу, Життя – символізувала свастика у різних варіантах. Це один з найдавніших символів нашої культури, який називали сваргою або свастям. Він передає уявлення про сонце, яке переходить по небу протягом дня, з’являючись (народжуючись) ранком і виходячи (помираючи) ввечері, щоб завтра знову відродитись[1].

Тож, використання символів сонця є одним з найпоширеніших у традиціях декоративно-ужиткового мистецтва. Але, нажаль, у свідомості українців останнім часом їх сакральне значення було спаплюженим: адже один з найвідоміших хрестів, що обертаються – свастика, асоціюється з нацистською Німеччиною. Крім того, коловорот (ще один свастичний знак) вибрали в якості своєї символіки російські неонацисти. Втім, сьогодні цікавість до української етнічної культури витісняє нав’язані стереотипні уявлення і дозволяє повернути пам’ять народу. Вивчення джерел народного мистецтва, збереження та оновлення всіх його видів, що так необхідно молодому поколінню в сучасному світі, допомагає усвідомленню родоводу, духовних традицій своєї нації.

Отже, нам сьогодні важливо зробити наукову реконструкцію сакральним символам та їх первісного значення.

Об’єктом дослідження є українська символіка в декоративно-ужитковому мистецтві.

Предмет дослідження – солярні символи у оздобленні ляльки-мотанки.

Метою науково-дослідницької роботи є використання солярних символів у оздобленні одягу ляльки-мотанки.

Завдання науково-дослідницької роботи:

 • проаналізувати та систематизувати загальні відомості про використання української символіки в декоративно-ужитковому мистецтві;
 • з’ясувати особливості солярних символів та їх використання у сучасному побуті;
 • уточнити особливості ляльки-мотанки на Великописарівщині.
 • виготовити авторську модель ляльки-мотанки та оздобити її одяг солярними символами.

Методи дослідження:

1) теоретичні: вивчення та узагальнення наукової літератури та інформації з мережі Internet про українську символіку;

2) емпіричні: фотографування об’єкту виготовлення;

3) експериментально-теоретичного рівня: аналіз опрацьованої наукової літератури, виготовлення об’єкту матеріальної культури.

Теоретична цінність дослідження полягає в обґрунтуванні і подальшому розвитку теоретичних положень щодо сакрального змісту солярних символів, їх симбіозу з виробами декоративно-ужиткового мистецтва, а саме ляльки-мотанки.

Практична значущість дослідження що полягає в тому, що дана технологія виготовлення та оздоблення авторської моделі ляльки-мотанки може бути використана вчителями трудового навчання та керівниками гурткової роботи у освітньому процесі. Також дана авторська модель може слугувати як подарунок молодій сімейній парі, рідним та друзям. Лялька-мотанка може виступати в ролі дизайну інтерєру будинку та містити в собі сакральний зміст закодований при його створенні.

Наукова новизна дослідження – розробка авторської моделі ляльки-мотанки, тлумачення її символічного значення.

Структура науково-дослідницької роботи: робота складається із вступу, двох розділів, висновків до розділів, основних висновків, списку використаних джерел та додатків.

Переглядів: 78 | Додав: Юннат | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук
Календар
«  Січень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту
 • Офіційьний блог
 • uCoz Спільнота
 • FAQ по системі
 • База знань uCoz

 • Copyright MyCorp © 2019
  Безкоштовний хостинг uCoz