Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 20.09.2019, 21:57

Великописарівська районна станція юних натуралістів

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Блог

Головна » 2019 » Січень » 25 » ОБЕРЕГИ ЯК ТРАДИЦІЙНІ ЦІННОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ РОДИНИ
12:48
ОБЕРЕГИ ЯК ТРАДИЦІЙНІ ЦІННОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ РОДИНИ

Автор: Нечвоглод Ірина; науковий керівник: Драгун Зоя Петрівна

ВСТУП.. 3

РОЗДІЛ 1 ОБЕРЕГИ У КОНТЕКСТІ СВІТОСПРИЙНЯТТЯ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ 6

1.1. Походження оберегів. 6

1.2. Особливості українських національних оберегів. 10

Висновки до 1 розділу. 13

Розділ 2 вИГОТОВЛЕННЯ РОДИННОНОГО ОБЕРЕГА «кОСА» НА ОСНОВІ РОСЛИННОГО МАТЕРІАЛУ.. 14

2.1. Символіка рослин-оберегів. 14

2.2. Технологія виготовлення родинного оберегу «Коса». 17

Висновки до 2 розділу. 22

ВИСНОВКИ.. 23

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.. 25

ДОДАТКИ

 

ВСТУП

 

Актуальність дослідження. Для кожної української родини важливий звязок поколінь. Пам’ять про своїх предків була природньою потребою. Триматися свого роду, оберігати сімейні реліквії, традиції, передавати їх у спадок наступним поколінням було обов’язком. Тих, хто цурався чи нехтував історичною пам’яттю, зневажливо називали «людьми без роду-племені». Людське життя завжди сповнене тривог, клопоту. Що б не відбувалося в родині, батьки завжди намагаються захистити своїх дітей, рідних. Ще здавна наші предки володіли предметами й словами, які були заступниками від нещасть, оберегами. Обереги допомагають повірити в себе, в те, що все буде добре [4].

Берегиня, обереги це давні добрі символи. Завдяки оберегам народ зберігає свою родовідну память, історію, культуру. Потрібно, щоб кожна родина України дотримувалась українських народних традицій та мала гарні обереги. Адже, сьогодні, тільки український етнос здатний створити власну альтернативу світовому глобалізму. І це можливо лише на основі перевірених тисячоліттями етнічних цінностей відображених у культурі українців. Саме культура є історично визначеним рівнем розвитку суспільства, творчих сил і здібностей людини, виражений в типах і формах організації життя і діяльності людей, а також в створенні ними матеріальних і духовних цінностей [5].

Витоки української культури сформувалася ще за часів язичництва, що засвідчує глибоку народну віру у силу оберегів. Але дослідження язичницьких вірувань прадавніх українців є досить проблемним, тому що уявлення про минуле нашого народу часто обмежені лише уривчастими відомостями, і водночас актуальним, адже в сучасній історіографії предметом дослідження все частіше стає духовний стан українського народу. Для нас більш цікаві оберегові об’єкти матеріальної культури в напрямку досліджень національних етномистецьких традицій у контексті сучасних тенденцій проектно-художньої творчості.

Різноаспектному вивченню символіки оберегів присвячено праці академіка В.Рибакова, професора С.Килимника, дослідників В.Василенка, В.Сєдова., М.Сумцова, Н.Велецької, В.Скуратівського, П.Кононенка, народознавця Г.Лозко та інших.

Однак багато речей втратили свою символічність, перестали виконувати захисну функцію. Назви деяких оберегів у багатьох регіонах України залишаються невідомими. Назви українських оберегів є малодосліджені в сучасному суспільстві. Ми, захопившись своїм розумом, несподівано помітили, що не лише не стали розумнішими від своїх далеких предків, а й утратили щось настільки важливе, що не можемо назвати своє розумне життя щасливим. Ми дедалі більше усвідомлюємо, що занадто відірвалися від природи, від матері-землі і, як стародавній богатир, утратили свою силу, виснажили ті живильні соки, якими годувала нас мати-природа. Таким чином, проблема вивчення традиційних уявлень про обереги, їх виготовлення є актуальною як в науковому, так і в прикладному аспектах. Важливим є дослідження назв оберегів, оскільки у них закодована народна пам'ять.

Об’єктом дослідження є українські обереги.

Предмет дослідження – технологія виготовлення родинного оберегу на основі рослинного матеріалу.

Метою науково-дослідницької роботи є створення моделі сучасного родинного оберегу «Коса» та встановлення його сакрального змісту.

Завдання науково-дослідницької роботи:

 • проаналізувати та систематизувати загальні відомості про обереги, походження та значення цього слова, традиції та вірування, пов’язані з їх використанням;
 • проаналізувати особливості українських національних оберегів;
 • з’ясувати символіку рослин – оберегів;
 • виготовити родинний оберіг «Коса».

 

 

Методи дослідження:

1) теоретичні: вивчення та узагальнення наукової літератури та інформації з мережі Internet про обереги;

2) емпіричні: опитування рідних бабусь та провідного фахівця з екологічної освіти НПП «Гетьманський», фотографування об’єкту виготовлення;

3) експериментально-теоретичного рівня: аналіз опрацьованої наукової літератури, виготовлення об’єкту матеріальної культури;

Теоретична цінність дослідження полягає в обґрунтуванні і подальшому розвитку теоретичних положень щодо символіки оберегів українського народу та можливості проникнення в світ сакральних філософських ідей древніх і з'ясування невідомих функцій відомих речей, взаємин з ними наших предків і повернення у наше сьогодення великого пласта етнокультури, що може і збагачувати, і навчати, і надихати.

Практична значущість дослідження полягає в тому, що дана технологія виготовлення родинного оберегу «Коса» може бути використана вчителями трудового навчання та керівниками гурткової роботи у процесі навчально-виховної роботи. Також дана модель родинного оберегу «Коса» може слугувати як подарунок молодій сімейній парі, рідним та друзям. Родинний оберіг «Коса» може виступати в ролі дизайну інтер'єру будинку чи сімейного офісу та містити в собі сакральний зміст закодований при його створенні.

Структура науково-дослідницької роботи: робота складається із вступу, двох розділів, висновків до розділів, основних висновків, списку використаних джерел та додатків.

28

Переглядів: 59 | Додав: Юннат | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук
Календар
«  Січень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту
 • Офіційьний блог
 • uCoz Спільнота
 • FAQ по системі
 • База знань uCoz

 • Copyright MyCorp © 2019
  Безкоштовний хостинг uCoz